Израел објави видео: „Хамас брутално тепа луѓе во Газа затоа што земале храна“

На социјалните мрежи се шири вознемирувачко видео на кое се гледа како Хамас ги тепа жителите на Газа во близина на локација за хуманитарна помош.

Тие се тепани затоа што краделе храна од складиште за хуманитарна помош, изјави на социјалната мрежа Х Авичај Адрае, шеф на одделот за арапски медиуми на единицата за портпарол на ИДФ.

 

На видеото се гледа како членови на Хамас тепаат цивили од Газа и со зелена боја спреј на нивниот грб го пишуваат зборот „крадец“. Во исто време, членовите на Хамас носат маски на главите кои им го покриваат лицето, а може да се види како со стапови удираат врзани цивили додека нивните очи се покриени со ткаенина.

Се слушаат цивили како стенкаат и врескаат од болка.

„Дали знаете кои се овие маскирани луѓе? Кои се нивните жртви? Маскираните човечки чудовишта се дел од Хамас, а жртвите се невини млади луѓе“, напиша Адрае на платформата Х.

Тој додаде дека тие млади луѓе се обиделе да ја вратат храната што им ја украл Хамас и тоа го направиле бидејќи биле гладни. Жителите на Газа, како што вели, со години се жртви на тероризмот и на Хамас.

Back to top button
Close