Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

Главните воени команданти на Исламскиот џихад во Газа се неутрализирани во последните два дена во воздушните напади на израелската армија врз вооружената палестинска група, соопшти синоќа израелската армија.

„Раководството на военото крило на Исламскиот џихад во Газа е неутрализирано“, рече Одед Басиок, шеф на одделот за воени операции на еврејската држава, во соопштение испратено до АФП, пренесува Хина.

Во израелската операција во Газа, според властите на палестинската енклава, загинале повеќе од 20 лица, меѓу кои шест деца.

Овој нов конфликт меѓу израелската армија и вооружените групи во Газа, кој започна во петокот, е најлош од мај 2021 година. Израелските власти тврдат дека неколку палестински деца загинале синоќа во Џабалија, на север, од залутана ракета истрелана од Исламскиот џихад, а не од војската.

Back to top button
Close