Киев: Намалена казната на руски војник од доживотна на 15 години

Апелацискиот суд во Киев денеска му ја преиначи казната на рускиот војник Вадим Шишимарин од доживотна казна затвор во 15 години.

На 23 мај 2022 година, Окружниот суд во Киев го осуди Шишимарин на доживотен затвор под обвинение за убиства на цивили во регионот Суми, пренесе ТАСС.

Тој беше првиот руски војник осуден во Украина од почетокот на руската специјална воена операција. с

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close