Киев призна: Украинската армија не успеа да ги постигне своите цели во областите Керсон и Сватов

 Вооружените сили на Украина не успеаја да ги постигнат своите цели и окупираа населени места во неколку правци, соопштија утрово од Киев.

Конкретно, украинската армија не успеа да ги постигне своите цели во областите Керсон и Сватов, изјави советникот на началникот на Генералштабот на украинскиот претседател Алексеј Арестович.

„Украина малку се опушти. Мислевме дека сега ќе го окупираме Херсон, дека ќе го окупираме Сватово, ќе окупираме сè, но работите се малку поинакви сега со окупацијата, не е се така едноставно“, изјави Арестовиќ на Јутјуб каналот на новинарот Марко Фејген.

Според Арестович, борбените операции во Украина преминуваат во следната фаза, која „нема да биде воопшто лесна“ за Киев, а руската страна „најде начини и методи за борба“ кои сега претставуваат „значаен проблем“ за Украина.

„Тие го пронајдоа клучот за нашата противвоздушна одбрана, а тоа е да не принудат да ги испукаме сите ракети што ги имаме на залиха, борејќи се против беспилотни летала од кои се вклучени 2.400. Тие можат така да не мачат два или три месеци, како денес“, рече Арестовиќ.

Претходно украинските медиуми јавија дека утринава е најавена воздушна опасност на територијата на целата земја. Арестовиќ исто така не исклучи дека во Украина ќе биде неопходна дополнителна мобилизација.

Back to top button
Close