Кина го испорача својот прв патнички авион, кој ќе му конкурира на A320 на Ербас

epa09494961 People look at the model of a C919 airplane at the Comac booth during the 13th China International Aviation and Aerospace Exhibition in Zhuhai, Guangdong province, China, 29 September 2021. The event, also known as Airshow China, runs from 28 September through 03 October 2021. According to military commentator Song Zhongping’s statement to the media, the exhibition presents sophisticated surveillance drones and jets able to jam electronic equipment with a focus on disputed territories from Taiwan to the South China Sea. Airshow China has become one of the top five air shows in the world. EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI
Кина денеска соопшти дека го испорачала на својот нов патнички авион Ц919, кој ќе му конкурира на А320 на Ербас, а својот прв комерцијален лет треба да го изврши на почетокот на 2023 година.

Тоа е првиот патнички авион со среден дострел произведен од кинеската државна компанија Comac, иако повеќето важни делови се увезени. Ц919 има два мотори и ќе конкурира и на 737 MAX на Боинг.

Првиот авион Ц919, кој може да прими 164 патници, официјално и беше предаден на кинеската компанија China Eastern на церемонија одржана на аеродромот во Шангај, објави државната телевизија CCTV.

Овој настан е „важен чекор напред” во кинеската воздухопловна индустрија, оцени телевизијата.

На аеромитинг во ноември, Comac соопшти дека има нарачка за 300 C919. Но, не откри детали за вредноста на договорот или датумите на испорака.

Според кинеските медиуми, од крајот на 2022 година четирите авиони треба да бидат испорачани на China Eastern, втората по големина кинеска авиокомпанија по број на патници, а ќе бидат пуштени во употреба во првиот квартал на 2023 година.

Back to top button
Close