Кличко: Метрото во Киев повторно во функција, вратено и водоснабдувањето

epa10034627 Rescuers in action next to a damaged residential building following Russian airstrikes in the Shevchenkivskiy district of Kyiv (Kiev), Ukraine, 26 June 2022. Multiple airstrikes hit the center of Kyiv in the morning. Russian troops on 24 February entered Ukrainian territory, starting the conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Метрото во Киев повторно е во функција, а водоснабдувањето е вратено за сите жители на главниот град на Украина, соопшти градоначалникот на градот Виталиј Кличко.

Тој ова рано утрово го објави во „Телеграм” по вчерашниот бран руски воздушни напади врз критичната инфраструктура во Украина.

Русија вчера истрела повеќе од 70 проектили кон Киев – еден од најмасовните напади од почетокот на нејзината инвазија на Украина на 24 февруари. Поради тоа, украинските власти беа принудени да го прекинат снабдувањето со електрична енергија на многу места во земјата.

Градоначалникот на Киев најави и дека снабдувањето со топлинска енергија веќе е вратено на половина од претплатниците и снабдувањето со електрична енергија на две третини од клиентите во главниот град на Украина. Сепак, снабдувањето со електрична енергија на места и понатаму е во прекин, рече и додаде дека недостигот на струја е сериозен.

Back to top button
Close