Кличко: Во нов руски напад погодени две станбени згради во Киев

epaselect epa09838328 Ukrainian firefighters and security teams at the scene of a building hit by Russian missiles in Kyiv (Kiev), Ukraine, 20 March 2022. On 24 February Russian troops had entered Ukrainian territory in what the Russian president declared a ‘special military operation’, resulting in fighting and destruction in the country, a huge flow of refugees, and multiple sanctions against Russia. EPA-EFE/ATEF SAFADI

Две станбени згради денеска се погодени во руски напад врз Киев, изјави градоначалникот на главниот град на Украина, Виталиј Кличко.

Според британските меидуми, најмалку две експлозии одекнале во Киев, а над градот се издигнал чад.

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак на Твитер објави дека на обраќањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски на самитот на лидерите на Групата 20 на Бали, руските сили одговориле со нов ракетен напад врз украинскиот главен град.

-Дали некој сериозно мисли дека Киев навистина сака мир? Тие сакаат послушност. Но, на крајот на денот, терористите секогаш губат, рече Јермак.

Експлозиите се случија по предупредувањата за воздушан опасност низ Украина, што следеа само неколку часа по обраќањето на Зеленски.

На самитот на Г-20 во Индонезија, Зеленски ги повика најголемите светски економии да го зајакнат своето лидерство и да ја запрат војната во неговата земја во согласност со мировниот план од десет точки за мирно решение на конфликтот со Русија, што тој го предложи.

Back to top button
Close