Клинтон фатил корона: Среќа што примив бустер-доза

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон објави дека е позитивен на тестот за Ковид-19 и дека има благи симптоми

.Среќен сум што бев вакциниран и што примив засилувачка доза“, напиша на Твитер 76-годишниот демократ, кој служеше во Белата куќа од 1993 до 2001 година.42-от американски претседател беше хоспитализиран во октомври 2021 година поради инфекција на уринарниот тракт која се прошири во крвотокот, предизвикувајќи сепса.

Бил Клинтон имаше многу здравствени проблеми во минатото.

По напуштањето на Белата куќа, тој се вклучи во многу хуманитарни и дипломатски активности.

Back to top button
Close