Кој е Кир Стармер, идниот британски премиер

Лидерот на лабуристите Кир Стармер, кој речиси сигурно ќе биде новиот британски премиер, е поранешен адвокат за човекови права, а потоа и јавен обвинител, чија немилосрдна амбиција и силна работна етика го доведуваат до највисоката политичка функција во Британија.

Шеесет и едногодишниот, именуван по основачот на лабуристите, Кир Харди, е првиот лидер на опозициската партија на левиот центар во последните децении кој всушност потекнува од работничко потекло.

-Татко ми беше производител на алатки, мајка ми беше медицинска сестра, често им кажува Стармер на гласачите, спротивставувајќи се на портретирањето на противниците за него како олицетворение на самозаслужна, либерална лондонска елита.

Стармер е енигма во очите на многу гласачи, иако тоа нема да ги спречи да го испратат во Даунинг стрит на општите избори денеска, по 14 години конзервативна влада и пет премиери.

Критичарите го нарекуваат неинспиративен опортунист, но поддржувачите инсистираат дека тој е менаџерски прагматик кој ќе и пристапи на премиерската функција на ист начин како што и пристапи на својата правна кариера: неуморно и форензички.

-Политиката мора да биде поврзана со услугата, рече Стармер во неодамнешниот предизборен говор, повторувајќи ја својата мантра дека „на прво место е земјата, а на второ партијата“.

Кир Стармер и неговата сопруга Викторија, која работи за Националната здравствена служба, имаат две деца.

Посветениот навивач на Арсенал, кој доцна влезе во политиката, се бореше да го промени својот имиџ во јавноста како затворена и здодевна личност. Сепак, се вели дека е многу смешен приватно. Тој вети дека доколку биде избран ќе ја задржи навиката да не работи по 18 часот во петок за да поминува време со нив.

Роден на 2 септември 1962 година, Кир Родни Стармер пораснал во тесна куќа на периферијата на Лондон со тешко болна мајка и емоционално далечен татко. Имал три браќа и сестри.

Како талентиран музичар, Стармер зема часови по виолина на училиште со Норман Кук, поранешен басист на Хаусмартинс, кој стана диџеј Фетбој Слим, а за време на викендите посетуваше престижно музичко училиште во Лондон.

Откако студираше право на универзитетите во Лидс и Оксфорд, Стармер се сврте кон левичарските каузи, бранејќи ги синдикатите, активистите против Мекдоналдс и осудените на смрт во странство.

Тој е пријател со адвокатката за човекови права Амал Клуни и еднаш раскажа како пијан ручал со неа и нејзиниот сопруг Џорџ, холивудски актер.

Во 2003 година тој почна да се движи кон естаблишментот, шокирајќи ги колегите и пријателите, прво со работа која обезбедуваше дека полицијата во Северна Ирска го почитува законот за човекови права. Пет години подоцна тој беше назначен за директор на Јавното обвинителство за Англија и Велс, кога Лабуристичката партија Гордон Браун беше премиер.Помеѓу 2008 и 2013 година, тој го надгледуваше гонењето на пратениците поради злоупотреба на трошоците, новинарите поради хакирањето телефони и младинските бунтовници вклучени во немирите низ Англија.

Кралицата Елизабета Втора го прогласи за витез, а во 2015 година беше избран за пратеник кој го претставува левичарскиот север од Лондон. Само неколку недели пред да биде избран, неговата мајка починала.

Во 2021 година, тој се расплака за време на телевизиско интервју додека опишува како мачната смрт на неговата мајка го „скрши“ неговиот татко.

 

Само една година откако стана пратеник, Стармер се приклучи на бунтот на пратениците од Лабуристичката партија поради наводните неуспеси на радикалниот левичар Џереми Корбин за време на кампањата за референдумот за ЕУ. Тогаш „бунтовниците“ не успеаја да го отстранат Корбин, но тој го наследи откако лабуристите беа цврсто поразени на изборите пред пет години.

Оттогаш Стармер покажа немилосрдност во враќањето на партијата во „мејнстримот“, отстранувајќи го радикализмот на Корбин и искоренувајќи го антисемитизмот.

Левицата го обвинува за предавство затоа што се откажал од серијата ветувања што ги дал за време на неговата успешна кампања за претседател на партијата, вклучително и укинувањето на школарината на универзитетите.

Но, неговото стратешко репозиционирање на лабуристите за да ги врати на вистинскиот пат според властите, тоа укажува на константа во неговиот живот: нагонот за успех.

-Ако не сте родени со сребрена лажица во устата, немате време за губење, изјави еднаш Стармер. „Не го заобиколувате проблемот, туку решавајте го“, нагласи тој.

Милиони луѓе ширум Велика Британија гласаат на општите избори во земјата денеска, а анкетите покажуваат дека централно-левичарската Лабуристичка партија е на пат да обезбеди големо мнозинство во Долниот дом и да формира нова влада. Просекот на сите анкети во седумте дена до 3 јули им дава на лабуристите 39 отсто од гласовите, 18 поени пред конзервативците со 21 отсто, по што следат десничарската популистичка Реформа во Велика Британија со 16 отсто, либералдемократите со 11 отсто и Зелените на 6 отсто

Анализата на анкетите на Survation покажа дека лабуристите освоиле 484 од 650 места во парламентот, што е многу повеќе од 418-те што поранешниот лидер на лабуристите Тони Блер ги освои на изборите во 1997 година.

Според прогнозите, конзервативците ќе освојат само 64 пратенички места, што би било најмалку од основањето на партијата во 1834 година.

Back to top button
Close