Косовската Влада го одложи спроведувањето на мерките за еден месец

Владата на Косово го одложи за еден месец спроведувањето на мерките за реципроцитет со Србија во врска со личните карти и регистарските таблички.

Како што соопштија властите во Приштина, овие мерки ќе бидат одложени до 1 септември.

Според медиумите во Косово и Србија, Владата на премиерот Албин Курти го направила тоа на барање на САД.

Одложувањето на одлуката го поздравија високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и специјалниот представник Унијата за дијалогот меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак.

Back to top button
Close