Кралицата Елизабета донесе необична одлука: Издава имот преку „Ер-би-ен-би“

Британската кралица Елизабета одлучи да понуди куќа за изнајмување, на нејзиниот приватен имот во Сандрингем, на онлајн сервисот за изнајмување имот „Airbnb“.

epa09997439 A cut out of Britain’s Queen Elizabeth is displayed in a window during the celebrations of the Platinum Jubilee of Queen Elizabeth II, near Windsor Castle Britain, 05 June 2022. Britain is enjoying a four day holiday weekend to celebrate the Platinum Jubilee of Britain’s Queen Elizabeth II marking the 70th anniversary of her accession to the throne on 06 February 1952. EPA-EFE/NEIL HALL

Куќата претходно била дом на главниот градинар на нејзиното височество, на имот во областа Норфолк, каде членовите на кралското семејство го поминуваат Божиќ, пишува Дејли мејл.

Во огласот се наведува дека објектот има два ката, може да прими осум гости и содржи мебел и уметнички дела во сопственост на кралското семејство.

Цените варираат, но „шармантната“ викендичка може да се изнајми за 354 фунти од ноќ следниот февруари, за минимум три ноќевања, пишува „Дејли мејл“.

Огласот доаѓа само една недела откако кралицата најави дека туристи ќе можат да го посетат нејзиниот имот Балморал во Шкотска по намалена цена поради кризата што ја зафати Британија, пишува британскиот весник.

Back to top button
Close