Кралицата Елизабета секој ден јадела „penny“


Најдолговечната кралица, Елизабета Втора од својата петта година, односно 91 година секој ден јадела „penny“ сендвич, кој бил нејзин секојдневен оброк.

Според поранешниот кралски готвач, Дарен Мекрејди кралицата за појадок го јадела овој сендвич направен од три состојки, леб, џем од јагоди и путер. Џемот бил домашен, направен од шкотски јагоди од градините на нејзниот замок Балморал.

Овој сендвич бил нарече „penny“ бидејќи бил со големина на стар англиски денар. Кралицата почина вчера на 96-годишна возраст.

Back to top button
Close