Кралот Чарлс го протерува принцот Ендру од кралското семејство поради неговите врски со озлогласениот Џефри Епштајн

Принцот Ендрју никогаш нема да се врати во кругот на британското кралско семејство по објавувањето на документи во кои се наведени детали за сексуална злоупотреба на малолетничка и за поврзаноста со Џефри Епштајн, објавија британските медиуми.

Документите објавени од судот во Њујорк вчера ја ставија врската на војводата од Јорк, принцот Ендрју со педофилот Џефри Епштајн, повторно во центарот на вниманието, со тврдења дека принцот извршил „сексуална злоупотреба“ и учествувал во „оргија со малолетници“.

Неодамна објавените судски документи се верува дека ја зајакнале решеноста на кралот дека на Ендру никогаш повеќе нема да му биде дозволено да ги преземе кралските должности.

Веќе се работеше на плановите да го иселат од Кралската ложа, неговиот дом со десет спални соби во Виндзор, каде што живее од 2003 година, и да го преместат во помала резиденција во согласност со неговиот статус „понизок ранг“.

– Кога станува збор за каква било јавна улога на неговиот брат, нема враќање назад. Секогаш постоеше договор дека на Ендру ќе му биде дозволено да присуствува на приватни и семејни настани, како што беше негово право. Но, не јавни или официјални. Тоа не се промени – изјавил изворот за Дејли Меил.

Ендру веќе ги отфрли барањата на Чарлс да се пресели во помалата куќа Фрогмор, која претходно им припаѓаше на Хари и Меган пред да заминат во САД. Сега е јасно, пренесуваат британските медиуми, дека во наредните месеци кралот ќе го зголеми притисокот да го пресели својот брат.

Новооткриените документи се однесуваат на случај покренат во 2015 година на Менхетен. Во нив, Вирџинија Џуфре, роденото Робертс, ја обвинува Џилијан Максвел, која била нешто како „мадам“ за Епштајн и му носела девојки. Меѓу оние кои биле со осудениот педофил, наведен е и британскиот принц.

Ендрју, кој со години се обидуваше да го обнови својот уништен имиџ во јавноста, е именуван 69 пати во новите досиеја, заедно со десетици други познати и богати луѓе кои се спријателиле и работеле со покојниот финансиер, кој беше осуден за подведување и злоупотреба на малолетници.

Во досиејата, најмногу внимание привлекуваше сведочењето на „Џејн До 3“ – подоцна идентификувана како г-ѓа Џуфре – која тврди дека била принудена да има секс со Војводата во три наврати, вклучително и кога имала 17 години.

Таа тврди дека Епштајн и наредил „да му даде на принцот сè што ќе побара“, вклучително и „оргии со многу други малолетни девојчиња“ на карипскиот остров на финансиерот Литл Сент Џејмс.

Како дополнителен удар за Ендру, документите од случајот се очекува да бидат објавени во наредните денови, што значи дека тој потенцијално би можел да се соочи со денови на срамни наслови за неговото пријателство со Епштајн.

Се очекува во целата документација да бидат споменати околу 200 имиња, меѓу кои и истакнати бизнисмени, политичари и други јавни личности.

Епштајн изврши самоубиство во затвор додека го чекаше судењето. Обвинителите во Њујорк поднесоа обвиненија против Максвел за трговија со луѓе и сексуална експлоатација. Таа во 2021 година беше осудена на 20 години затвор

Back to top button
Close