Кремљ ги критикуваше „провокативните” тврдења на Ерменија

epa08043500 Kremlin spokesman Dmitry Peskov arrives for a meeting of Russian President Vladimir Putin and his Serbian counterpart Aleksandar Vucic in the Black sea resort of Sochi, Russia, 04 December 2019. EPA-EFE/SHAMIL ZHUMATOV / POOL
Кремљ ги отфрли ерменските тврдења дека биле принудени да се приклучат на Сојузот Русија-Белорусија, нарекувајќи ги провокативни, јавува Анадолија.

– Таквите изјави може да се сметаат за провокативни. Тие не одговараат на реалноста. Никој од руските официјални лица не го кажал тоа и не го пренел до ерменската страна преку никого, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков за ерменската новинска агенција News.am.

Армен Григорјан, секретарот на Советот за безбедност на Ерменија, претходно изјави дека Ереван бил „принуден” да се приклучи на Сојузот Русија-Белорусија – наднационална структура составена од Русија и Белорусија, создадена со цел економска интеграција, и дека Москва вршела притисок врз Ерменија во спорот за коридорот Лачин.

Back to top button
Close