Кремљ: Претседателите на Русија и Иран се заложија за посилна билатерална соработка

Panorama
Претседателите на Русија и Иран, Владимир Путин и Ебрахим Раиси во телефонски разговор се заложија за посилна билатерална соработка, соопшти Кремљ.
„Путин и Раиси разговараа за голем број прашања за билатералните односи, со акцент на интензивирање на соработката на политичко, економско и трговско ниво”, се наведува во соопштението на руското претседателство.Кремљ додаде дека претседателите разговарале и за „областа на транспортот и логистиката”, додека руската и иранската економија се под строги санкции од западните земј

Back to top button
Close