Кривична против кавадарчанец поради лихварство

 Одделението за внатрешни работи Кавадарци поднесе кривична  пријава против М.Ф.(65) поради основано сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по чл.260 од Кривичниот законик на РСМ.

– Пријавениот на 25 јануари 2020 на лицето Х.С.(44) од Кавадарци му дал пари на заем со цел да се стекне со несразмерна имотна корист. За 30.000 денари му барал камата од 12.000 денари месечно, а досега наплатил околу 20.000 денари како камата, а на 22 мај 2020 му барал уште 16.000 денари, појасни Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Back to top button
Close