Кулеба ги обвини организаторите на Оскарите за лицемерие откако го одбија Зеленски

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги обвини организаторите на Оскарите за лицемерие бидејќи не му дозволиле на претседателот на Украина Володимир Зеленски да зборува на доделувањето на филмските награди.

 „Мислам дека ако „Ништо ново на запад“ добие Оскар за најдобар странски филм, додека претседателот Зеленски, кој се бори, води земја што ја води најголемата војна во Европа од Втората светска војна, не смее да зборува на наградата. церемонија, нема да најдете подобар пример за лицемерието на врвните раководители и продуценти во филмската индустрија“, изјави Кулеба во интервју за германскиот весник Билд.

Кулеба рече дека не го доведува во прашање квалитетот на филмот, но дека зборот смешен не е доволен за да се опише ова лицемерие.

„Само велам, момци, ако наградувате воен филм и не го разбирате тоа кога пиете шампањ, облечени во луксузни фустани и дијаманти и не сакате да ја слушнете вистинската воена приказна, која се случува овде и сега, тогаш нешто не е во ред со вас“, изјави Кулеба, пренесе Танјуг.

Неодамна беше објавено дека Зеленски, како и минатата година, бил одбиен да зборува на Оскарите.

Некои медиуми коментираат дека одбивањето е последица на намалениот американски интерес за поддршка на Украина.

Back to top button
Close