Лазаров го објави списокот на ракометари за натпреварите со Луксембург и Турција

epa09683460 Kiril Lazarov, head coach of North Macedonia, reacts during the Men’s European Handball Championship preliminary round match between Slovenia and North Macedonia at Foniex Arena in Debrecen, Hungary, 13 January 2022. EPA-EFE/Zsolt Czegledi HUNGARY OUT

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави список на повикани ракометари кои ќе конкурираат за место на претстојните натпревари со репрезентаците на Луксембург и Турција.

На списокот на Лазаров се најдоа:

голман: Никола Митревски, Марко Кизиќ и Мартин Томовски

лево крило: Дејан Манасков, Цветан Кузмановски и Петар Атанасијевиќ

десно крило: Ненад Костески и Гоце Георгиевски

пивот: Жарко Пешевски, Никола Маркоски и Костадин Стојковиќ

десен бек: Томислав Јагуриноски и Мартин Серафимов

лев бек: Филип Талески, Павле Атансијевиќ и Иван Џонов

среден бек: Филип Кузмановски, Игор Ѓорѓиев и Марко Митев

дефанзивец: Михајло Младеновиќ

„Црвено-жолтите“ ќе играат во Група 1 заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург во квалификациите за пласман на Европското Првенство 2024 кое ќе се одржи во период од 10 – 28 Јануари 2024 година во Германија.

На 12 октомври во Скопје, македонската репрезентација ќе го пречека Луксембруг, а четири дена подоцна (16 октомври) ќе гостува во Ван против селекцијата на Турција

Back to top button
Close