Лејкерси го загубија петтиот натпревар по ред на стартот од сезоната

epa10256199 Los Angeles Lakers forward LeBron James scores during the third quarter of the NBA game between the Los Angeles Lakers and the Los Angeles Clippers at Crypto.com Arena, in Los Angeles, California, 20 October 2022. EPA-EFE/ETIENNE LAURENT SHUTTERSTOCK OUT
Екипата на Лос Анџелес лејкерс ноќeска загуби од Минесота тимбервулвс во натпреварот од регуларната сезона во НБА со 111:102.

За тимот од Калифорнија ова беше петти пораз во низа од почетокот на новата сезона во најсилната кошаркарска лига на светот.

Најдобри во победничкиот тим беа Ентони Едвардс со 29 поени и Руди Гоберт со 22 поена и скок.

Кај Лејксер најефикасни беа Леброн Џејмс со 28 и Расел Вестбрук со 18 поени.

За разлика од Лејкерс, Орландо меџик успеа да ја прекине „црната“ серија од пет порази по ред совладувајќи го тимот на Шарлот хорнетс со 113:93.

Back to top button
Close