Леклер ја освои пол-позицијата за италијанското Гран при

epa10175441 Ferrari driver Charles Leclerc of Monaco in action during the third practice session of the Formula One Grand Prix of Italy at the Autodromo Nazionale Monza race track in Monza, Italy, 10 September 2022. The Formula One Grand Prix of Italy will take place on 11 September 2022. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Во Монца попладнево се возеа квалификациите за 16. трка во Формула 1 шампионатот за Големата награда на Италија. До пол-позицијата стигна возачот на Ферари, Шарл Леклер со време 1:20.161 минута.

Втор најбрзо извозен круг имаше Макс Верстапен од Ред Бул со 0,145 секунди заостанување.

Трет беше Карлос Сајнц од Ферари со 0,268 секкунди побавно време од клупскиот колега Леклер.

Пласман од 1-10.место во квалификациите за ГН на Италија.

  1. Шарл Леклер (Ферари) – 1.20.161
  2. Макс Верстапен (Ред Бул) +0,145
  3. Карлос Саинц (Ферари) +0,268
  4. Серхио Перез (Ред Бул) +1,045
  5. Луис Хамилтон (Мерцедес) +1.363
  6. Џорџ Расел (Мерцедес) +1.381
  7. Ландо Норис (Мекларен) +1.423
  8. Даниел Рикардо (Мекларен) +1.764
  9. Пјер Гасли (Алфа Таури) +2.487
  10. Фернандо Алонсо (Алпин).

Back to top button
Close