Леклер: На главната трка, јас и Сајнц не можеме да си дозволиме да се бориме меѓу себе како во спринтот

epa09836205 Monaco’s Formula One driver Charles Leclerc (L) of Scuderia Ferrari Mission Winnow talks with his Spanish teammate Carlos Sainz (R) after taking the pole position during the qualifying for the Formula One Grand Prix of Bahrain at the Bahrain International Circuit in Sakhir, Bahrain, 19 March 2022. The Formula One Grand Prix of Bahrain will take place on 20 March 2022. EPA-EFE/GIUSEPPE CACACE / POOL

 

 Возачот на Ферари, Шарл Леклер, смета дека тој и неговиот тимски колега Карлос Сајнц не треба да се мешаат во меѓусебната борба на австриското Гран при.

По вчерашниот спринт, Леклер го освои второто стартно место, а Сајнц беше трет. Пол-позицијата ја освои Макс Верстапен од Ред Бул.

– Трката ќе биде долга, работата со гумите ќе биде многу важна. Мислам дека јас и Карлос не можеме да си го дозволиме тоа што го имавме во спринтот. Дали се потребни одредени граници во борбата меѓу партнерите? Не знам, не е наше да одлучуваме, Матија Биното, треба да го направи тоа. Сепак тоа е на тимот да одлучи, изјави Леклер.

Главната трка од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Австрија ќе почне денес во 15 часот на патеката „Ред Бул Ринг“ во Спилберг.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close