Мафини без шеќер и брашно

Доколку обожавате слатки, а истовремено се грижите и за исхраната, не би било лошо да пробате вкусен рецепт за мафини без шеќер и брашно, кој ви го подготвивме. Не само што има малку калории, бидејќи не содржи многу јаглени хидрати, туку е многу вкусно и освежувачко.

Состојки:

 

– 2 банани

– 4 јајца

– прашок за пециво

– портокалова

– 2 јаболка

– 100 гр суво грозје

– 100 гр парчиња црно чоколадо

– 5 лажици крем сирење

– 3 лажички цимет

– нотка на морско оревче

– 3 вреќи ванилин шеќер

– 100 гр ореви

Подготовка:

Исцедете ја бананата, па додадете ги јајцата и сè убаво измешајте. Кога ќе измешате, а смесата се изедначи, додадете крем сирење, цимет, морско оревче, ванилин шеќер, прашок за пециво и измешајте ги сите состојки. Земете миксер и размахнете за да ја направите смесата мазна. Изрендајте малку портокал и исцедете го сокот во смесата. Откако смесата ќе се изедначи, додадете рендано јаболко и суво грозје. Истурете ја добиената мешавина (треба да биде густа) во калапи и украсете со мелени ореви. Ставете го во рерна на 180 степени и оставете го да се пече околу 30 минути. Кога ќе видите дека се при крај, посипете ги мафините со мелено чоколадо и оставете уште неколку минути.

Back to top button
Close