Марин Ле Пен: Нашата победа е само одложена

Францускиот претседател Емануел Макрон е во „неодржлива“ ситуација, изјави во неделата Марин Ле Пен од француската крајнодесничарска партија Национален собир (РН), откако левичарската коалиција неочекувано освои најмногу места во парламентот на изборите според изборните анкети.

Проекциите на анкетарите врз основа на раните резултати покажаа дека РН е на третото место, зад левичарската коалиција Нов народен фронт (НФП) и центристичкиот блок на Макрон, иако водеше во анкетите пред изборите во недела.

Сепак, Ле Пен рече дека РН загуби само поради тактичкиот договор меѓу НФП и таборот на Макрон.

„Нашата победа беше само одложена“, изјави Ле Пен за ТВ TF1.

Back to top button
Close