Мета: За тензиите во Косово одговорен е Белград, но и премиерот Рама

Лидерот на Партијата на слободата Илир Мета, кој до 24 јули беше претседател на Албанија, коментирајќи ги случувањата на северот на Косово, рече дека главната одговорност е на Белград.

 

Единствена закана за граѓаните на северно Косово се бандите кои таму вршат одредени активности. Одговорноста е на Белград кој ги одржува во живот и ги активира секогаш кога сака да создаде вештачки ситуации, оценува Мета.

Наведе дека за политиката на провокации на Србија е одговорен и албанскиот премиер Еди Рама, кој според него „ги поддржал обидите на Белград и овозможувајќи и доминација на Србија во регионот”.

-Орелот е извонреден симбол кој треба да не инспирира за одржливост, како народ и нација. Исто така и за волјата да се издигнеме до нови височини и да излеземе од калта на поделбите каде што другите не ставија. Ако Белград продолжи со политиката на постојана провокација, одговорен е и премиерот на Албанија, Еди Рама, кој го придружуваше Вучиќ во иницијативите за доминација на Србија во регионот, додава Мета.

Според него, честопати, нејаснотиите на официјална Тирана за некои прашања, не биле во интерес на зајакнувањето на позицијата на Косово, ставајќи го под непотребен притисок да се вклучи во Отворен Балкан.

– Има и други случаи со кои и се помагаше на Србија да изгледа како конструктивна земја, а да се направи Косово да изгледа како да е против разговорите. Србија ги искористи овие години за да добие што повеќе пари од ЕУ и да излезе од политиката на ЕУ, рече Мета за албанската државна телевизија.

Back to top button
Close