Миодраг Лекиќ мандатар за состав на новата 44-та влада на Црна Гора

epa05587455 Miodrag Lekic, leader of the opposition coalition ‘Big coalition – the Key’, casts his ballot during Montenegro’s parliamentary elections in Podgorica, 16 October 2016. The vote could possibly end the 27-year long ruling of Montenegro’s ruling Democratic Party of Socialists (DPS) party. The election campaign in the ex-Yugoslav country focused on joining the European Union and NATO. EPA/BORIS PEJOVIC

 

 Претседателката на црногорското Собрание Данијела Ѓуровиќ денеска пред пратениците соопшти дека се исполнети условите Миодраг Лекиќ да биде мандатар за состав на новата влада на Црна Гора.

Таа рече дека овие услови се остварени бидејќи црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ не предложи мандатар на барање на парламентарното мнозинство.

Лекиќ беше предложен за мандатар од старото ново мнозинство, кое го сочинуваат партиите кои победија на изборите во август 2020 година.

Претседателот на Нова српска демократија и еден од лидерите на Демократскиот фронт Андрија Мандиќ денеска изјави дека постои начелен договор новата Влада на Црна Гора да биде формирана пред 20 јануари, кога ќе бидат распишани претседателските избори

Back to top button
Close