МВР: Дваесет и четири прекршувања на забраната за движење, 548 санкции за неносење маска 

МВР: Лицата на кои им завршува државниот карантин викендов ќе може да заминат со претходна најава на лицата и возилата што ќе дојдат по нив - МИА

– Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека од 20.00 часот (21.04.2021) до 05.00 часот (22.04.2021) констатирано е дека 24 лица не ја почитувале забраната за движење.

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.04.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 548 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесеме за спречување на ширењето на Ковид 19.

Back to top button
Close