На 68 години имал афера со 31-годишна советничка – градоначалникот на Торонто си поднесе оставка


Градоначалникот на Торонто Џон Тори (68) поднесе оставка веднаш откако весникот „Торонто стар“ во петокот напиша за неговата интимна врска со многу помлада советничка.

Во изјавата во која најави оставка, Тори признал дека бил во врска со советничка (31), и дека врската завршила, а жената повеќе не работи во градската администрација, пренесе Ројтерс.

„Многу ми е жал и безрезервно им се извинувам на граѓаните на Торонто и на сите оние кои беа погодени од моите постапки“, рече Тори, извинувајќи им „пред сè“ на неговата сопруга Барб и на семејството кое, како што признава, „тој го разочара повеќе од кој било друг“.

Тори рече дека неговата врска започнала за време на пандемијата „Ковид-19“ и „завршила со взаемна согласност претходно оваа година“.

„Длабоко жалам што морав да се повлечам од работата што ја сакам во градот што го сакам уште повеќе. Верувам дека најдобро е целосно да се посветам на работата неопходна за поправка на најважните (семејни) односи“, напиша Тори во изјавата.

Back to top button
Close