На повидок е пресврт: Трамп нема да биде “осуден престапник”? Бајден бесен

Врховниот суд на САД донесе историска одлука за случајот на Доналд Трамп, велејќи дека поранешните претседатели имаат извесен имунитет од кривично гонење за делата што ги направиле додека биле на функција, а адвокатите на поранешниот шеф на Белата куќа веднаш одговориле со писмо до друг судот.

Трамп побара Врховниот суд да одлучи дали како поранешен претседател е имун од кривично гонење, а веста што вчера пристигна од Вашингтон ја нарече „голема победа за демократијата“.

Со шест конзервативни гласа „за“ и три либерални гласа „против“, највисокиот суд во Америка ја донесе гореспоменатата одлука, со предупредување дека апсолутниот имунитет не се применува на дела извршени од поранешни претседатели на САД надвор од функцијата.

Гласот на Америка наведува дека Врховниот суд не навел како оваа одлука треба конкретно да се примени на случајот на Трамп

Претседавачкиот судија Џон Робертс рече дека тоа треба да го одлучат пониските судови. АП пренесува дека адвокатите на Трамп веднаш ја навеле одлуката на Врховниот суд во писмото што го испратиле до судијата Хуан Меркан.

Тој е претседател на судот во Менхетен, Њујорк, кој на крајот на мај го прогласи Трамп за виновен по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи, односно незаконски плаќања на порно актерката Сторми Даниелс за да молчи за нивната сексуална врска.

Адвокатите на Трамп сега бараат, во светло на одлуката на Врховниот суд, Меркан да го занемари фактот што поротата за прв пат во историјата прогласи поранешен претседател на САД за виновен, како и да го одложи изрекувањето на пресудата на Трамп, кое беше закажано за 11 јули. Демократите и нивниот кандидат Џо Бајден, актуелниот претседател на САД, интензивно ја користеа одлуката на њујоршката порота во последните неколку недели за упорно да го нарекуваат Трамп „осуден криминалец“.

Во писмото на адвокатот, до кое американската агенција имала пристап, се наведува дека одлуката на Врховниот суд го потврдила ставот што претходно го изнесе одбраната на Трамп на судењето во Њујорк. Неговите адвокати тогаш тврдеа дека судијата Меркан требало да им нареди на обвинителите во случајот да го исклучат од доказите она за што бранителите на Трамп тврдеа дека се официјални претседателски акти.

Трамп претходно ги опиша како „срамни“ одлуките на судската порота во Њујорк да го прогласи за виновен.

Новата одлука на Врховниот суд носи уште едно одложување на кривичната постапка против Трамп покрената од специјалниот обвинител Џек Смит, во која Трамп е обвинет за заговор, односно напад на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година, со цел да се поништат резултатите од претседателските избори во 2020 година, кои Трамп ги загуби од Бајден.

АП процени дека шансите судењето на Трамп да започне пред ноемвриските избори, каде што тој речиси сигурно повторно ќе биде претседателски кандидат на Републиканската партија, сега се речиси целосно исчезнати.

Доколку Трамп биде реизбран за претседател наесен, можно е наскоро да биде изведен пред судот, но потоа би можел да назначи свој државен обвинител кој ќе ја прекине постапката пред федералните судови.

Американскиот претседател Џо Бајден ја критикуваше одлуката на Врховниот суд.

„Оваа нација е основана на принципите дека нема кралеви во Америка. Оваа одлука фундаментално го менува тоа. Сега човекот што ја испрати толпата во Капитол се соочува со криминална осуда за она што се случи тој ден. Американскиот народ го заслужува одговорот на судовите пред претстојните избори, а поради оваа ваквата одлука, тоа е сега многу, многу малку веројатно. Ова е страшна противуслуга за американскиот народ“изјави Бајден

Back to top button
Close