На протестот пред Палатата на правдата во Белград побарано ослободување на сите уапсени

– Стотици граѓани вечерва од собир пред Палатата на правдата во Белград побараа ослободување на сите уапсени по инцидентите на неделниот протест пред градското собрание.

Пред учесниците на средбата се обрати носителот на листата „Србија против насилство“ Мирослав Алексиќ, кој рече дека единствениот што го прекршува Уставот во Србија е претседателот Александар Вучиќ.

-Тој се осмели да каже дека ние што се бориме против кражбите постапуваме противуставно. Ова е манипулацијата што ја користи во текот на целото владеење, тоа е неговата реторика. Ја уништуваат државата, уништуваат институции. 18-годишни деца, нашите соборци, политички функционери и советници кои сите овие месеци беа на улица и не бараат ништо друго освен слобода, рече Алексиќ.

Копретседателот на партијата Зајдено, Небојша Зеленовиќ оцени дека единственото лице кое заслужува да биде сослушано и испитано од независното обвинителство за уривање на уставниот поредок е „Александар Вучиќ“.

Тој ги повика граѓаните секоја вечер од 18 часот да продолжат да се собираат пред седиштето на Републичката изборна комисија (РИК), но и да присуствуваат на, како што рече, големиот граѓански протест во Белград против „изборната кражба“ во сабота, декември. 30, од ​​12 часот.

Учесниците на митингот беа поканети да се приклучат на студентскиот протест на платото пред Филозофскиот факултет во Белград утре во 12 часот.

Граѓаните на протестот пред Палатата на правдата кој помина без инциденти, извикуваа „СНС мафија“, „Пушти ги сите“, „Уапсете го Вучиќ“…

Back to top button
Close