НАТО им помага на сојузниците да купат до 1.000 ракети „Патриот“

НАТО денеска најави дека ќе им помогне на своите членки да купат до 1.000 американски ракети „Патриот“ за подобро да се заштитат бидејќи Русија ги засилува воздушните напади врз Украина.

Агенцијата на НАТО за поддршка и набавка соопшти дека ќе поддржи група земји, меѓу кои Германија, Холандија, Романија и Шпанија, во купувањето на ракети „Патриот“, кои се користат за одбрана од крстосувачки и балистички ракети и од авиони.

Според извори во воената индустрија, договорот би можел да биде вреден околу 5,5 милијарди долари.

Купувањето може да им помогне на сојузниците повеќе од нивните сегашни одбранбени системи да и ги дадат на Украина.

„Нападите на руските ракети и беспилотни летала врз украински цивили, градови и населени места покажуваат колку е важна модерната противвоздушна одбрана“. Зголемувањето на производството на муниција е од клучно значење за безбедноста на Украина и за нашата безбедност“, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во соопштение.

Како организација, НАТО и дава само „несмртоносна поддршка“ на Украина, но нејзините членки испраќаат оружје и муниција.

Последната рунда руски напади почна во петокот со најголемиот поединечен напад врз Украина од почетокот на војната. Тоа е сега е жестока зимска војна на исцрпување долж линијата на фронтот долга 1.000 километри. Од викендот загинаа повеќе од 40 цивили.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close