НБА го договори форматот на мини-турнир во средината на сезоната

epa09968074 Golden State Warriors guard Stephen Curry (C-R) makes a layup past Dallas Mavericks forward Reggie Bullock (L) and Dallas Mavericks forward Maxi Kleber (C) during the first half of the NBA Western Conference Finals playoff game three between the Dallas Mavericks and the Golden State Warriors at the American Airlines Center in Dallas, Texas, USA, 22 May 2022. EPA-EFE/ADAM DAVIS SHUTTERSTOCK OUT

Деталите за проектот за мини-турнир во најсилната кошаркарска лига на светот – НБА, во сезоната 2023/24 станаа познати, објави инсајдерот на „Атлетик“, Шамс Чаранија./

Актуелната верзија вклучува нокаут куп турнир што ќе се одржи во ноември. Резултатите од првите кола на мини-турнирот ќе се бројат во регуларниот дел. Сепак, од четвртфиналето резултатите на најдобрите осум екипи нема да се важат во првенството.

Паричната награда за победниците и форматот на решавачките натпревари ќе бидат одредени подоцна.

Наскоро проектот ќе биде договорен со Синдикатот на играчите.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close