НБА: Јокиќ се израмни со Чембрлен според на вечната трипл-дабл листа

epa10178174 Nikola Jokic of Serbia reacts during the FIBA EuroBasket 2022 round of 16 match between Serbia and Italy at EuroBasket Arena in Berlin, Germany, 11 September 2022. EPA-EFE/FILIP SINGER

Српскиот кошаркар во редовите на НБА лигашот Денвер, Никола Јокиќ, го забележа 78. Трипл-дабл ефект во кариерата во триумфот на неговиот тим над Оклахома со 122-117.

Јокиќ против Оклахома го запиша својот втор последователен трипл-дабл сезонава (19 поени, 16 скокови и 13 асистенции) и се израмни на вечната листа на шестото место со легендарниот Вилт Чембрлен.

Топ листата на трипл – дабл ефекти во историјата на НБА ја сочинуваат Леброн Џејмс (105), Џејсон Кид (107), Меџик Џонсон (138), Оскар Робертсон (181) и Расел Вестбрук (194).

Back to top button
Close