„Не можам да работам по 20 часот, мора да спијам Бајден ги шокираше демократите на состанокот во Белата куќа,

,

Американскиот претседател Џо Бајден им кажал на демократските гувернери за време на состанокот во Белата куќа во средата дека дел од неговиот план е да престане да закажува настани по 20 часот за да може да спие повеќе, рекоа три извори запознаени со неговите коментари.

Забелешките, први објавени од „Њујорк тајмс“, дојдоа кога 81-годишниот Бајден се обиде да увери група од повеќе од 20 државни лидери дека е способен да го победи поранешниот претседател Доналд Трамп во ноември и ефективно да владее уште четири години.

Коментарот остави фрустрирани неколку гувернери во просторијата, изјавија извори за Си Ен Ен, и е една од причините зошто некои присутни беа вознемирени од изјавата за лојалност и ентузијазам што кампањата на Бајден ја дистрибуираше во четвртокот.

Белата куќа и тимот задолжен за кампањата на Бајден веднаш не го коментираа она што го кажал претседателот.

Back to top button
Close