Неколку илјади демонстранти низ Атина и Солун по смртта на ромскиот тинејџер

Илјадници демонстранти од ромската заедница во Грција вечерва маршираа низ Атина и Солун, а водачите на заедницата апелираа на смиреност по смртта на тинејџерот кој минатата недела беше застрелан во главата за време на полициска потера поради наводно неплатена сметка за гас.

Околу 2.500 лица демонстрираа во Солун, каде што тинејџерот живееше и умре, а сличен протестен марш беше одржан и во Атина, откако студентските и анархистичките групи повикаа на протести по неговата смрт.

Грчките медиуми објавија дека демонстрантите палеле гуми и блокирале улици за време на протестите во неколку делови на земјата, пренесоа медиумите.

Властите не го наведоа името на тинејџерот, но роднините го идентификуваа како Костас Франгулис, кој бил оженет и имал мало дете.

-Тука сите плачат. Неправедно е дете да си замине вака, изјави секретарот на ромската заедница, Андонис Тасиос, во која живеел тинејџерот.

Франгулис беше хоспитализиран на интензивна нега по итната операција по пукањето, а погребот е закажан за четврток.

Полицијата во Солун соопшти дека околу 50 луѓе попладнево излегле од универзитетскиот кампус и фрлиле неколку Молотови коктели врз полициската единица за разбивање демонстрации што била стационирана во близина. Нема извештаи за повредени.

Тинејџерот беше застрелан во глава од полицаец на мотор, за време на потера откако младиот човек го наполнил камионот на бензинска пумпа и наводно избегал без да ја плати сметката од 20 евра.

Обвинетиот полицаец за време на првото појавување пред судот минатата недела изјави дека пукал од оружјето за да го запре камионот затоа што се плашел за животите на своите колеги, но дека нишанел во гумите, а не кон возачот.

Полицаецот е суспендиран и од петокот е осомничен за кривично дело убиство во обид со можна умисла и недозволена употреба на оружје.

Со смртта на тинејџерот сега е многу поверојатно обвинението за кривично дело да биде сменето во убиство од небрежност, наведуваат американските медиуми

Back to top button
Close