Официјален Лондон не планира воведување ковид-тестови за посетителите од Кина

Нема планови за воведување задолжителни тестови за Ковид за посетителите од Кина, изјави портпаролот на Владата на Велика Британија.

САД им се придружија на Италија, Индија, Тајван, Јужна Кореја, Малезија и Јапонија во објавувањето на нови мерки откако ненадејниот крај на политиката на Пекинг за нулта Ковид предизвика пораст на бројот на новозаразени.

– Нема планови за повторно воведување на тестирање за Ковид-19 или дополнителни барања за пристигнувања во државата, потенцираше портпаролот.

Тој додаде дека Агенцијата за здравствена безбедност на Велика Британија (UKHSA) ќе продолжи внимателно да го следи ширење на варијантите и да ги прегледува достапните меѓународни податоци.

Во САД, почнувајќи од 5 јануари, од сите патници од Кина ќе се бара да направат тест за Ковид-19 не повеќе од два дена пред патувањето и да имаат негативен тест пред да се качат на нивниот лет. Тестирањето се однесува на сите постари од две години.

Италија е досега единствената земја во Европа и членка на ЕУ што ги воведе новите правила за Ковид-19.

Според Би-Би-Си, Европската комисија соопшти дека нејзиниот комитет за здравствена безбедност ќе се состане в четврток за да разговара за „можните мерки за координиран пристап на ЕУ” за ситуацијата со Ковид во Кина.

 

 

Back to top button
Close