Ѓоковиќ за разделбата со Федерер: Лично најмногу ме трогна моментот кога неговите деца излегоа на теренот и ги видов како плачат

epaselect epa10202808 Team Europe player Roger Federer (seated) of Switzerland is applauded by teammates (from L) Rafael Nadal of Spain, Team Europe vice captain Thomas Enqvist of Sweden, Novak Djokovic of Serbia, Cameron Norrie of Great Britain, Matteo Berrettini of Italy and Stefanos Tsitsipas of Greece after playing the doubles match with Nadal against Team World double Jack Sock of the US and Frances Tiafoe of the US on the first day of the Laver Cup tennis tournament in London, Britain, 23 September 2022. The match was Federer’s last game before retirement. EPA-EFE/ANDY RAIN

Новак Ѓоковиќ го коментираше збогувањето со Роџер Федерер. Вчера Швајцарецот го одигра последниот натпревар во кариерата.

– Мислам дека сите ќе се согласат дека тоа беше еден од најубавите моменти што сме ги доживеале. Сите знаевме дека тоа ќе биде емотивно збогување со Роџер. И на крајот сите подлегнавме на овие емоции. Чувствата беа измешани. Тажно е што еден од најголемите спортисти во историјата заминува. Но, од друга страна, беше одлично да се види дека е среќен. Тоа беше еден од најубавите моменти што сум ги доживеал.

Мене лично најмногу ме трогна моментот кога неговите деца излегоа на теренот и ги видов како плачат. Тоа беше прекрасен момент. И беше прекрасно да се видат родителите на Роџер, Мирка, децата и сите кои одиграа толку важна улога во неговата кариера, изјави Ѓоковиќ.

На Лејвер купот Ѓоковиќ победи на два меча во еден ден и придонесе за победата на Европа против Светот со 8:4.

Back to top button
Close