Опасност од истекување радиоактивни материи во Запорожје

epa10129320 A handout photo made available by Maxar Technologies of the Zaporizhzhia nuclear power plant facility in Enerhodar, Ukraine, 19 August 2022. No significant signs of recent shelling or damage was seen in or around the nuclear plant. EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT HANDOUT — MANDATORY CREDIT: SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES — THE WATERMARK MAY NOT BE REMOVED/CROPPED — HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

 

 Постои опасност од истекување на радиоактивни материи во украинската нуклеарна централа во Запорожје, која е заземена од руските сили, предупреди денеска украинскиот оператор Енергоатом.

Како што се наведува, руските војници „во текот на последниот ден неколку пати ја гранатирале“ локацијата каде што се наоѓа централата.
„Инфраструктурата на фабриката е оштетена, а постои ризик од истекување на водород и прскање на радиоактивни материи“, објави компанијата на Телеграм.
Се наведува и дека постои „висок ризик од пожар“.
Најголемата нуклеарна централа во Европа се наоѓа на југот на Украина на левиот брег на реките Дњепар.
Претходно денеска руското Министерство за одбрана ги обвини украинските сили дека во последните 24 часа трипати го гранатирале комплексот околу нуклеарната централа во Запорожје.

Back to top button
Close