Операција Лондон Бриџ: Властите сковале план ако почине кралицата Елизабета

Во случај да почине кралицата Елизабета, британските власти имаат подготвен план за се што ќе следи во наредните денови, почнувајќи од начинот на кој ќе се соопштува веста до самиот погреб.

Постапката која дава насоки за тоа што да се прави во случај на смрт на кралицата е наречена „Операција Лондон Бриџ“.

Британскиот Гардијан објави хронологија на клучни настани поврзани со кралицата Елизабета Втора.

21 јули 2022 година: Кралицата отпатува во нејзиниот приватен замок Балморал во Шкотска на почетокот на нејзиниот традиционален летен одмор.

28 јули 2022 година: Принцот од Велс ја претставува кралицата на церемонијата на отворање на Игрите на Комонвелтот и чита порака од кралицата која е ставена во штафетата на Игрите на Комонвелтот.

8 август 2022 година: Традиционалното добредојде на кралицата во замокот Балморал од страна на гардата на честа, наводно, се одвива приватно во рамките на теренот.

3 септември 2022 година: Кралицата го пропушта собирот Браемар, популарен настан на игрите на Хајленд, а принцот од Велс официјално ја отвора новата структура за да го прослави платинестиот јубилеј на кралицата. Се подразбира дека одлуката е донесена за погодност на шефот на државата.

6 септември 2022 година: Кралицата го прими Борис Џонсон во замокот Балморал додека тој ја напушта функцијата пред таа да ја пречека Лиз Трас за да ја замоли да формира влада и да стане премиер.

За прв пат во историјата на нејзиното владеење, кралицата Елизабета го изврши предавањето на должностите во Абердиншир, а не во Бакингемската палата.

7 септември: Кралицата го одложи состанокот на Советот на тајните откако кралските лекари ѝ препорачаа да се одмори.

8 септември: Бакингемската палата објави дека кралицата е под медицински надзор во Балморал, а кралските лекари рекоа дека се загрижени за нејзиното здравје.

Членовите на кралското семејство, вклучително и принцот од Велс, војводата од Кембриџ, принцезата кралска и војводата и војвотката од Сасекс, брзаат да бидат со неа.

Back to top button
Close