Отворени избирачките места за претседателските избори во Иран

Во Иран денеска се отворени избирачките места за претседателските избори, соопшти министерот за внатрешни работи на земјата Ахмад Вахиди.

Британскитре меидуми јавуваат дека претходно врховниот ирански лидер, ајатолахот Али Хамнеи, ги повика гласачите да излезат на гласање во што поголем број бидејќи тоа е неопходно за да се „победи непријателот“.

-Било кој, кој е дури и малку против револуцијата… или исламскиот систем, не ви е од корист, рече Хамнеи.

Овие вонредни претседателски избори се организираат бидејќи иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина минатиот месец во хеликоптерска несреќа, заедно со шефот на дипломатијата

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close