Панцери се согласи на соработка со Обвинителството на Белгија

epa07179585 Pier Antonio Panzeri, chair of the European Parliament’s Subcommittee on Human Rights attends the 70th anniversary of the Universal declaration of human right’s conference at the European Parliament in Brussels, Belgium, 20 November 2018. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
Поранешниот европратеник Антонио Панцери се договори со обвинителите и ќе сведочи против другите обвинети во истрагата за корупција во Европскиот парламент, позната како Катаргејт, објавија медиумите во Белгија, каде што се води истрагата.

Панцери призна дека му префрлил 120.000 евра на белгискиот европратеник Марк Тарабела.
Претседателката на ЕП, Роберта Мецола вчера објави дека белгиските власти побарале имунитет за Тарабела и неговата колешка Андреа Козолино. Одлуката за тоа барање се очекува во февруари.

Според договорот за признавање вина, Панцери се очекува да добие помалку од минималната казна доколку биде осуден. Додека Обвинителството ќе остане на барањето тој да биде казнет со ефективна затворска казна, како и со одземање на милион евра и парична казна.

Панцери вети дека ќе даде искрено, целосно и значајно сведочење. Тој беше приведен на 9 декември минатата година и обвинет дека е шеф на криминална група која ги промовирала интересите на Мароко и Катар во ЕП. Во случајот беа приведени и заменик-претседателката на Европскиот парламент, Ева Каили и нејзиниот партнер

Back to top button
Close