Перу го погоди земјотрес со јачина од 7 степени по Рихтер – предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала го погоди јужниот брег на Перу во 5:36 часот по средноевропско време, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 30 километри југо-југозападно од Атикуипа, Арекипа. Земјотресот се случи на длабочина од 60 километри.

Засега нема информации за штети и повредени.

Издадено е предупредување за цунами.

Back to top button
Close