Пет членки на АПЕК протестираа против учеството на Русија на министерска средба во Бангкок

epa09588762 The logo for the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) 2022, during the launching ceremony of APEC 2022 Thailand logo in Bangkok, Thailand, 18 November 2021. The APEC 2022 Thailand logo is a symbol of Chalom, a kind of Thai bamboo basket use to carry travel items and goods since ancient times of Thailand. The APEC summit 2022 will be chaired by Thailand and brings together world leaders from 21 member nations for regional economic cooperation. EPA-EFE/NARONG SANGNAK

 

 Претставниците на САД, Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија денеска го напуштија состанокот на министрите за трговија на земјите од азиско-пацифичкиот регион во Бангкок, протестирајќи против руската инвазија на Украина, потврдија официјални лица.

Британските медиуми пренесуваат дека претставниците од  Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија им се придружија на Американците и го напуштија состанокот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC), повикувајчи се на двајца тајландски претставници и двајца дипломати.

Заминувањето од салата на претставниците на петте земји се случи за време на говорот на рускиот министер за економски развој, Максим Решетников, на самиот почеток на дводневниот состанок на оваа организација, што брои 21 членка, пренесе агенцијата Кјодо.

Back to top button
Close