Пленковиќ: Ми се чини дека синоќа на Косово беше помалку тензично отколку што изгледаше

Хрватска е за мир и дијалог на Косово, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

– Што се однесува до Вучиќ и Косово, прашањето за регистарските таблички долго време е на дневен ред. Апелираме за мир и дијалог, тоа е нашата генерална политика и мислам дека треба да истраеме во тоа, рече тој за време на неговата посета на Имотски.

Тој исто така рече дека му се чинело оти „таму всушност било помалку напнато отколку што изгледало“.

Back to top button
Close