Почина поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти

epa10383511 (FILE) – Pope Emeritus Benedict waving to pilgrims and well-wishers after his final weekly Wednesday General Audience at St. Peter’s Square, Vatican, 27 February 2013 (reissued 31 December 2022). According to the Holy See, pope emeritus Benedict XVI has died at age 95 on 31 December 2022. Born Joseph Ratzinger in Bavaria, Germany on 16 April 1927 was appointed leader of the Catholic Church on 19 April 2005 succeeding late pontiff John Paul II. EPA-EFE/MICHAEL KAPPELER GERMANY OUT *** Local Caption *** 50787075
Поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти почина во својата резиденција во Ватикан, на 95-годишна возраст, речиси една деценија откако се повлече поради нарушено здравје.

Тој ја водеше Католичката црква помалку од осум години и во 2013 година стана првиот папа што поднесе оставка по Григориј Дванаесетти во 1415 година.

Бенедикт ги помина своите последни години во манастирот Mater Ecclesiae внатре во Ватикан.

– Со тага ве известуваме дека почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти почина денеска во 9:34 часот во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан, се вели во соопштението на Ватикан.

Иако поранешниот папа беше болен подолго време, Светата столица соопшти дека неговата состојба се влошила поради староста. Во средата, папата Франциск на неговата последна аудиенција за годинава во Ватикан повика на „посебна молитва за почесниот папа Бенедикт”, за кој рече дека е многу болен.

Back to top button
Close