Почина Волфганг Шојбле – според многумина, најмоќната политичка фигура по Ангела Меркел

На 81-годишна возраст почина познатиот германски политичар Волфганг Шојбле. Легендата на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) почина во сон.

Шојбле, кој беше дел од Бундестагот повеќе од 50 години, остана со сопругата, четирите деца и четири внуци.

Роден е во Фрајбург во 1942 година, каде студирал, а потоа студирал на Универзитетот во Хамбург.

Тој ја започна својата кариера во окружниот суд во Офенбург во 1978 година. Неговата политичка кариера започна во 1969 година, а веќе три години подоцна беше избран во Бундестагот со освојување на изборната единица во Офенбург.

Неговата министерска кариера започна во 1984 година кога канцеларот Хелмут Кол го назначи за министер за специјални работи. Во 1989 година, Шојбле беше назначен за министер за внатрешни работи и ги водеше преговорите за повторно обединување во име на Сојузна Република Германија.

За време на неговиот мандат како министер за внатрешни работи, Шојбле беше еден од најпопуларните германски политичари и редовно се споменуваше како можен иден канцелар, иако повремено се соочуваше со критики од активисти за граѓански права за неговата политика на ред и закон.

По поразот на ЦДУ/ЦСУ на сојузните избори во 1998 година, Шојбле го наследи својот ментор Хелмут Кол како претседател на ЦДУ, но поднесе оставка по помалку од две години по скандалот со финансирање на партијата.

Во 2005 година, Шојбле повторно стана министер за внатрешни работи во кабинетот на канцеларката Ангела Меркел, а во 2009 година министер за финансии, функција на која беше речиси осум години.

Многумина го сметаа за, по Ангела Меркел, најмоќната фигура во Германија.

Back to top button
Close