Подарок од Украина експлодираше во седиштето на полската полиција

epa10310392 Polish police officers patrol in Przewodow village, southeastern Poland, 17 November 2022. On 15 November, a rocket hit a grain-drying facility in the village of Przewodow near the border with Ukraine, killing two people. Investigations were underway in order to determine where the rocket came from, after NATO secretary-general stated that it was likely a Ukrainian air defense missile, as the incident happened while Russia was conducting multiple missile strikes across Ukraine. EPA-EFE/WOJTEK JARGILO POLAND OUT

Подарок што командантот на полската полиција го доби при неодамнешната посета на Украина експлодирал во полициско седиште во Варшава и полесно се повредени командантот и еден државен службеник, соопшти денеска МВР на Полска.

Експлозијата се случила вчераутро, соопшти Министерството.

Командантот е задржан во болница поради набљудување, додека за другиот повреден не била потребна хоспитализација.

Нема информации каков предмет добил полскиот командант за време на работната посета на Украина.

Во неделата и понеделникот командантот се сретна со лидерите на украинската полиција и службите за итни случаи, соопшти Министерството.

По експлозијата „полската страна побара објаснување од украинската страна”, се вели во соопштението.

Back to top button
Close