Полицијата фрла шок бомби и солзавец на протестот во Атина

Илјадници луѓе денеска протестираат поради железничка несреќа која се случи во Грција, во која загинаа 57 лица, а во моментот има и судир меѓу полицијата и демонстрантите.

Некои демонстранти запалија корпи за отпадоци и фрлаа молотови коктели, додека полицијата одговори со солзавец и шок бомби.

Околу 7.500 демонстранти излегоа на улиците по повиците на студентите, железничарите и вработените во јавниот сектор, додека железничките и метро услугите беа парализирани поради штрајкот

Back to top button
Close