Полицијата претепа и уапси новинар на Би-Би-Си за време на протестите во Кина

Кинеската полиција претепа и уапси еден од новинарите на Би-Би-Си кој известуваше за протестите против мерките за Ковид-19 во Шангај, но тој беше ослободен од притвор по неколку часа, јави Би-би-си, пренесе Ројтерс.

„Би-Би-Си е крајно загрижен за односот кон нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен и со лисици на рацете додека известуваше за протестите во Шангај“, се вели во соопштението на портпаролот на британскиот јавен сервис.

„Тој беше задржан неколку часа. За време на апсењето, полицијата го тепаше и клоцаше. Ова се случи додека тој работеше како акредитиран новинар”, додаде портпаролот.

Back to top button
Close