Полскиот претседател: Украина да го признае масакрот врз Полјаците во Втората светска војна

Полскиот претседател денеска ја повика Украина да ја признае „срамната вистина“ за тоа како украинските националисти масакрираа над 100.000 Полјаци за време на Втората светска војна.

Тој го стори тоа и покрај актуелниот заеднички конфликт меѓу Киев и Варшава против Русија, и ги даде забелешките на 79-годишнината од убиствата во 1943 година во Волинија, Полска, која тогаш беше под нацистичка окупација, пренесува „Ројтерс

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close