Поранешната австриска министерка за надворешни работи која танцува со Путин на нејзината свадба го напушта Роснефт

Поранешната австриска министерка за надворешни работи Карин Кнајсл, која танцуваше валцер со рускиот претседател Владимир Путин на нејзината свадба во 2018 година, го напушти одборот на Роснефт, соопшти рускиот нафтен гигант, цитиран од АФП.

Во петокот, компанијата веќе го објави заминувањето на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој се најде под притисок на критичарите поради руската инвазија на Украина поради нејзината блискост со рускиот претседател.

Според Роснефт, Кнајсл, која беше назначена во одборот на директори на компанијата во март 2021 година, а потоа беше потврдена на нејзината функција во јуни истата година, предаде писмо со оставка, која стапи на сила во петокот.

Избрана од екстремно десничарската Австриска Партија на слободата за министер за надворешни работи, која беше од декември 2017 до мај 2019 година, таа го покани Путин на својата свадба во време кога Австрија го ротираше претседавањето со Советот на Европската унија.

 

 

Back to top button
Close